Opublikowano:

Programy księgowe

Księgowanie przy pomocy programów komputerowych

Wystawianie faktur, obliczanie należnego opodatkowania albo rozliczanie kosztów - to działania, w wykonywaniu których mają okazję nas wyręczyć skrypty komputerowe. Parę z nich udostępniane są bezpłatnie, różne są odpłatne - jednakże w rewanżu otrzymujemy bogatszy komplet rozlicznych pożytecznych funkcji. Darmowe warianty programów, chociaż dość ograniczonej wariancie, mamy możność odnaleźć w internecie. Spółki informatyczne udostępniają oprogramowanie do księgowania w nadziei, iż po przetestowaniu wariancie bezpłatnych (zwykle 30-dniowych) skusimy się na pełny i płatny już pakiet.

Darmowe aplikacje

Na przeważnie wydolności darmowych aplikacji są silnie okrojone, ale ułatwiają realizowanie najistotniejszych operacji księgowych, tych jak: prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ewidencję środków trwałych bądź wystawianie faktur. Pełnej księgowości stosując taką metodę poprowadzić się nie da, ale nie wszelkie korporacji muszą to robić (np. osobowe nie mają tego rodzaju obowiązku). Obsługa aplikacji, jak np. VATowiec, nie powinna nastręczać trudności nawet początkującym przedsiębiorcom.

Ewidencja

Warto zainstalować takie oprogramowanie na domowym komputerze, nawet jeśli korzystamy z obsługi biura rachunkowego. Systematyczne ewidencjonowanie wszelkich zdarzeń finansowych dokonujących się w korporacji umożliwi na wykreowanie precyzyjnej oraz czytelnej historii finansowej przedsiębiorstwa. Program do księgowania to także swoista baza informacji, służąca m. in. do przetrzymywania wiadomości o kontrahentach/klientach bądź wykorzystywanych przez nich oraz ludzi numerów rachunków bankowych.

Faktura papierowa

Co więcej, kiedy papierowa faktura nam się zgubi, możemy ją ponownie wydrukować, a kiedy zdarzy się to naszemu kontrahentowi, w szalonym tempie wystawimy duplikat. Pełnopłatne aplikacje (kosztujące rutynowo od ponad 10-ciu do kilkuset złotych) są rutynowo wzbogacone o wydajności prowadzenia płac, rejestru wyrobów, itp. Idealnie sprawdzają się np. w spółkach kapitałowych, zobowiązanych do prowadzenia rozbudowanej dokumentacji.